Ulla Tapaninen ja Raila Leppäkoski

Lava-ammuntaa VIII

After Eight -komiikkaa

Kuva näytelmälle Lava-ammuntaa VIII Kuva näytelmälle Lava-ammuntaa VIII

Varaa liput

Varaa liput

Legendaarinen Ulla Tapaninen palaa Ryhmäteatterin lavalle syksyllä 2025! 

Ulla Tapaninen. 

70 vuotta elossa. 

50 vuotta näyttämöllä. 

30 vuotta lava-ammuntaa. 

Ja terävämpänä kuin koskaan. 

Syksyllä 2025 nauretaan ja juhlitaan pyöreitä porukassa, kun Ulla Tapanisen ja Raila Leppäkosken kirjoittama Lava-ammuntaa-esityssarja viettää kolmekymppisiään, näyttelijä-Ulla viisikymppisiään ja siviili-Ulla seitsemänkymppisiään. Syksy 2025 on siis yhtä ikäkriisiä, ei kun siis juhlaa! Lava-ammuntaa VIII jatkaa ajankohtaisten asioiden ja ilmiöiden päivittelyä suorasanaisesti ja oivaltavasti terävällä huumorilla terästettynä. Nyt kun ikää ja kokemusta on saavutettu kunnioitettavasti, sallitaan iltaherkuttelukin. 

Lava-ammuntaa VIII – After Eight -komiikkaa iskee ajassa kiinni oleviin ilmiöihin tuttuun, suorasanaiseen ja hävyttömän osuvaan tyyliin. 

Ulla Tapaninen on kotimaisen näyttämötaiteen suurnimi, jonka roolityöt ovat jääneet pysyvästi suomalaisten sydämiin. Hänen monologisarjansa Lava-ammuntaa on kulttimaineessa, ja hänen äänensä on tuttu muun muassa Muumimammana ja Ursulana. 

Vain 7 esitystä! Varaa paikkasi ennen kuin ne viedään käsistä! 

Käsikirjoitus

Raila Leppäkoski ja Ulla Tapaninen

Ohjaus

Raila Leppäkoski

Lavalla

Ulla Tapaninen